Advertisements

Program TIFF Oradea, editia I

Vineri, 7 septembrie

 

Teatrul Regina Maria

18:00 – Măcelarul, curva și chiorul | r. János Szász, Ungaria, 103’

20:30 – Nu mă atingemă! | r. Adina Pintilie, România, 125’

 

Piața Unirii (Open air)

20:30 – România Neîmblânzită | r. Tom Barton-Humphreys, România/UK, 90’

 

Cetate (Open air)

22:45 – Lajkó, țigan în cosmos | r. Balázs Lengyel, Ungaria, 90’

 

Universitatea Partium

16:15 – Licu, o poveste românească | r. Ana Dumitrescu, România, 86’ | în prezența lui Liviu Canțer

18:15 – Secretul fericirii | r. Vlad Zamfirescu, România, 100’ | în prezența lui Vlad Zamfirescu

20:45 – O vară rock’n’roll | r. Kirill Serebrennikov, Rusia, 126’

 

Lokal

21:00 – Scurtmetraje românești – selecție TIFF, partea 1 | 110’

 

Sinagoga Sion

21:00 – Exod de suflete | r. Csaba Bereczki, Ungaria, 93’ | în prezența lui Csaba Bereczki

 

 

Sâmbătă, 8 septembrie

 

Teatrul Regina Maria

18:00 – Iacob | r. Mircea Daneliuc, România, 117’ | în prezența lui Dorel Vișan

20:30 – Îmi este indiferent dacă vom intra în istorie ca barbari | r. Radu Jude, România, 140’ |invitați Alex Bogdan, Ilinca Manolache

 

Piața Unirii (Open air)

20:30 – Jafuri, mașini și fidelitate fără limite | r. Michaël R. Roskam, Belgia/Franța, 130’

 

Cetate (Open air)

22:00 – Povestea unui pierde-vară | r. Paul Negoescu, România, 100’ |invitați Alexandru Papadopol, Crina Semciuc

 

Universitatea Partium

12:15 – Foxtrot | r. Samuel Maoz, Israel, 108’

14:15 – Caisă | r. Alex Mavordineanu, România, 81’

16:15 – Câteva conversații despre o fată foarte înaltă | r. Bogdan Theodor Olteanu, România, 81’

18:15 – Charleston | r. Andrei Crețulescu, România, 119’ | în prezența lui Andrei Crețulescu

20:45 – Trupa de teatru | r. Pál Sándor, Ungaria, 102’

 

Lokal

21:00 – Scurtmetraje românești – selecție TIFF, partea 2 | 108’

 

Sinagoga Sion

17:00 – Omul și taina luiRecital Dorel Vișan

21:00 – Independența României | r. Aristide Demetriade, România, 83’ | cineconcert DJ DuBase

 

 

Duminică, 9 septembrie

 

Piața Unirii (Open air)

20:30 – Omul care l-a ucis pe Don Quijote |r. Terry Gilliam, Spania/Belgia/Portugalia/Franța, 132’

 

Cetate (Open air)

21:00 – Scurtcircuit | r. Cătălin Saizescu, România, 109’ |invitați Cătălin & Georgiana Saizescu, Magda Catone

 

Universitatea Partium

14:15 – Femeie în război | r. Benedikt Erlingsson, Islanda, 100’

16:15 – Budapest noir | r. Éva Gárdos, Ungaria, 95’

18:15 – Dragoste 1. Câine | r. Florin Șerban, România, 103’

20:45 – Dacii liberi | r. Monica Lăzurean Gorgan, România, 61’

Popeasca | r. Stanca Radu, România, 60’

 

Lokal

21:00 – Scurtmetraje românești – selecție TIFF, partea 3 | 109’

 

Sinagoga Sion

21:00 – Studentul din Praga | r. Stellan Rye, Germania, 80’ | cineconcert CelloFun & Irina Margareta Nistor

program tiff oradea

 

Advertisements

Leave a Reply